HİZMETLERİMİZ

Pire İlaçlama

Pire, 3 – 5 mm boylarında kan emerek beslenen bir canlıdır. Derisi çok serttir ve bölmeler halindedir. 6 tane bacağı vardır ve bu bacakların 4′ü ön tarafta 2 si’ de arka tarafındadır. Pire arkadaki 2 bacağı ile zıplayarak hareket eder ve kendi boyunun tam 200 katı yükseğe zıplayabilir. Pireler genelde kahverengi ve kırmızı renktedir. 

Canlılar üzerinden kan emerek beslenen pireler evcil hayvanlarda sıkça görülür. Evcil hayvanlar ile evlerimize gelen pireler insanlar üzerinden de kan emerler. Pireler üzerinde yaşadığı canlının adını alır. Kedi piresi, köpek piresi, pamuk piresi, kuş piresi bunlardan bazılarıdır. Sıcak havaları seven pireler ilkbahar ve yaz aylarında daha çabuk çoğalırlar.

Dişi pire kan emdikten sonra hemen yumurta bırakmaya başlar ve günde 50 -60 yumurta bırakır. Pire ölene kadar 2000′e yakın yumurta yapar. Pirelerin hayatlarını devam ettirebilmeleri için kan emmeye ihtiyaçları vardır ve üzerinde bulunduğu canlıyı günde 5-6 kere ısırırlar. Pireler insanları kan emmek için ısırdıklarında, ısırılan yerde şiddetli kaşıntı, kabarma ve ısırma izi olur. Bu durum alerjik durumlar yaratabilir.

Sürekli kan emdikleri için insanlara birçok hastalık bulaştırırlar. Bu hastalıklar, humma, dizanteri, veba, tifüs ve çeşitli bağırsak hastalıklarıdır. Pireler hastalık bulaştırdıkları için zararlı canlılardır. Pire çok çabuk çoğaldığı için mücadelesi de zordur. Dışarıda satılan ilaçlardan alıp, bireysel ve bilinçsizce yapılacak bir ilaçlama size ve çevrenizdekilere zarar verebilir, ayrıca yanlış bir ilaç pireleri öldürmez daha da çok çoğaltır. 

Pire ilaçlamasını, bu işi yıllardır yapan, işinde uzman ve yasal bir ilaçlama şirketine yaptırmalıyız. Pire ilaçlaması yapıldıktan sonra yumurtadaki pirelerin çıkmasını bekleyip, çıktıktan sonra da bir ilaçlama yapılmalıdır. Böcekler anatomik yapıları bakımından farklı olduklarından dolayı her böcek için aynı ilaçlama yöntemi uygulanmamalıdır. Bir böcek üzerinde etkili sonuç veren ilaç bir başka böcek üzerinde etki yaratmayabilmektedir. Bu bakımdan uzman ve deneyimli ilaçlama firmaları ile çalışılmalıdır.

Pire ilaçlama yapılmadan önce ilaçlama yapılacak olan alana önceden gidilmeli ve haşere kontrolü yapılmalıdır. Yapılan incelemeler sonucunda gerektiği kadar ilaç hazırlanmalı ve ona göre uygulama yapılmalıdır. Pire İle Mücadele Pire, 2 – 6 cm boylarında küçük zararlı bir haşeredir. Pirelerin boyları yaşadıkları alanlara ve türlerine göre değişiklik gösterir. Pireler, genellikle kedi ve köpek başta olmak üzere birçok hayvan üzerinde yaşar. Evcil hayvanlar aracılığı ile de evlere, insanlara gelirler. Sıcağı sevdikleri için çok tüylü hayvanlarda daha fazla pire bulunur. Kan emerek beslenen bir canlıdır ve yaşamlarını devam ettirmek ve çoğalmak için kan emmek zorundadırlar. Pire kan emdiği andan itibaren yumurta bırakmaya başlayan ve çok çabuk çoğalan bir haşeredir.
© 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.
Piramit Bilişim ve Danışmanlık Hizmetleri