HİZMETLERİMİZ

Kene İlaçlama

Kene, kan emerek beslendiği için hemen tüm yabani ve evcil hayvanların (inek, koyun, köpek, kemiriciler, yerde beslenen kuşlar vb.) üzerinde bulunabilir ve bu hayvanlardan insana geçebilir. Kene ayrıca, çalılık ve yeşil, yüksek otlu alanlarda bulunur. Beslenmek için doğrudan insanlara da geçip ısırabilir. Bu nedenle daha çok kırsal bölgelerde ve hayvancılıkla uğraşan kişilerde kene saldırısı görülmekle birlikte kentsel alanlardaki uygun ortamlarda da kene vakaları olabilir.

Virüs bulaşmış keneler, kan emişini tamamladıktan sonra ayrılırken bir sıvı salgılarlar. Kene virüsü genellikle bu sıvı ile bulaştırır. Kanını emdiği ve virüsü bulaştırdığı tüm canlıları hasta eder. Fakat hastalık genellikle hayvanlarda hafif ve bulgusuz seyreder. Bu nedenle daha az görülmekle birlikte hasta hayvanların salgıları ve kanları aracılığıyla da hastalık bulaşabilir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA veya Kırım-Kongo Hemorajik Ateş, KKHA) keneler (özellikle Hyalomma cinsi) yoluyla bulaşan, zoonotik enfeksiyona yol açan bir viral hastalıktır.

Evcil ve vahşi hayvanların yanı sıra insanlara da bulaşabilir. Özellikle Doğu ve Batı Afrika'da yaygın olan patojenik virüs Bunyaviridae ailesinin Nairovirüs grubuna bağlı bir RNA virüsüdür. Enfekte olmuş memelilerde klinik hastalık nadir de olsa, insanlarda çoğunlukla ağır geçer ve mortalite oranı %30'dur. Endemik bölgelerde virüs keneler yoluyla bulaştığı için özellikle tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişiler yüksek risk grubundadır.

Keneler otlak, çalılık, piknik alanları ve bahçelerimizde yaşayan küçük oval ve yassı şekilli kan emici parazitlerdir. Yapı olarak alttan ve üstten basık şekillidir. Keneler eklem bacaklı olup 8 adet bacağı vardır ve bu özellik sayesinde diğer böcek türlerinden kolayca ayırt edilebilirler. Kenelerin bacak uçlarında çengel ve vantuzları vardır. Ön ayakuçları dokunma ve koku alma özelliğine sahiptir. Kenelerin boyları türlerine göre değişiklik gösterse de boyları 3 mm ile 1 cm arasındadır. Kenelerin renkleri arasında renkleri koyu kahve-kırmızı kahverengi olanları mevcuttur. Keneler kan emerek beslenirler. Beslenmeyi bitirdikten sonra evlerde pencere, kapı ve süpürgeliklere geçerler. Kenelerin kan emmedikleri zamanlarda bulundukları yerler; çimenlerin üstü, çalılık alanlar, kümes, ahır gibi hayvanların bulunduğu yerlerdir. Keneler İnsanlara hayvanların üzerinden ya da çimen çalılık gibi yerlerden direkt olarak geçerler. Kenelerin uçmak ve sıçrayabilmek gibi bir özellikleri yoktur.Keneler yumurtlama yöntemiyle çoğalırlar. Gelişimlerinde metamorfoz vardır. Keneler yumurtadan 3 çift bacaklı larvalar halinde çıkarlar. Pupa evresini geçtikten sonra 8 bacaklı nimf (gelişmemiş yavru)olurlar. Nimfalarda bir pupa evresi geçirdikten sonra ergin hale gelerek erişkin bir kene olurlar.

Kene Zararları

Keneler insan ve hayvanların derisine yapışıp kan emerek beslenip yaşamlarını sürdürürler. Kan emdikten sonra bir sıvı bırakır ve bu sıvıyla virüsü insana bulaştırır. Bu nedenle de Keneler birçok hastalığı insanlara bulaştırabilirler. Özellikle Kırım Kongo hastalığını yayarlar.

Kene ile Mücadele

Kenelerle mücadele etmek çok zordur. Bunun nedeni hem iç alanlarda olabildiği gibi dış alanlarda da oldukları için bilgili ve bilinçli olarak mücadele etmek gerekir. Bu nedenle kene ile mücadele için kesinlikle bakanlık onaylı özel ilaçlar ve profesyonel yöntemlerle ilaçlama yapmak gerekir. ÇARE ilaçlama olarak son teknolojik sistemler ve profesyonel bir ekiple hizmet veriyoruz.

 

© 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.
Piramit Bilişim ve Danışmanlık Hizmetleri