HİZMETLERİMİZ

Çıyan İlaçlama

Çıyan türüne göre değişik boyutlarda olabilir. Çıyanlar çok ayaklılar türleri grubuna girmektedir. Bina çevrelerinde yaşayan çıyan türlerinin boyu genelde 5 cm civarındadır. Çıyan türüne göre kahverengi veya turuncu renkte olabilir. Çıyan 17 çift anteni olan zehirli bir hayvandır. Çıyan sokması acı vericidir. Çıyan gündüzleri genellikle etrafta görünmez. Evlerimizde nemli, loş ve karanlık yerleri saklanma yerleri olarak kullanırlar.

Bahçelerimiz de ise taşların altlarında çıyan haşeresine rastlamak mümkündür. Çıyan beslenmek için geceleri ortaya çıkar. Çıyan beslenmek için böcek ve solucanları tercih eder. çıyan insana saldırmaz ama çıplak ayakla dolaşırken yanlışlıkla çıyanın üzerine basılırsa o zaman durum değişir. çıyan genellikle terlik ve ayakkabılarımıza girerek bizleri sokar. çıyan ısırması sonucu bir birine benzeyen iki adet koyu renkte iz görülür.

 

Çıyan sokmasında da tıpkı örümcek sokmasında olduğu gibi zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. çıyan sokan kişide halsizlik, yüksek ateş, ışık ve gürültüye karşı hassasiyet oluşur. Kırkayakların her vücut segmentinde iki çift ayakları olmasına karşılık, çıyanların bir çift ayakları olması bu iki türün ayırt edilmesini sağlar. Çıyan toprakla teması olan, nemli ve korumalı dış alanları yaşamak için daha çok seçer. Çıyan iç alanlarda ise süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum oyuk ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler. Ev çıyanı 15 çift bacağa sahiptir ve çıyan bacakları çok uzundur. Takımın öbür üyeleri daha kısa ve kancaya benzer bacaklıdır; bazılarında ise son bacak çifti kıskacı andırır. Toprak çıyanı kazıcıdır. Bu çıyan türü vücutlarını kasıp uzatarak solucana benzer bir şekilde hareket eder. Yeryüzünde yaşayan en büyük çıyan türleri tropikal bölgelerde yaşamaktadır. Bunlardan Doğu Hint Adalarına özgü Scolopendra gigantea'nın boyu 28 cm. ulaşabilir.

© 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.
Piramit Bilişim ve Danışmanlık Hizmetleri