HİZMETLERİMİZ

Bit İlaçlama

Bit insanların saçlarında üreyip, saç diplerinde çoğalan küçük bir haşeredir. Bit rengi genellikle gri olan ve kan emerek beslenmesini sağlayan bir haşeredir. Bit yumurtalarına sirke adı verilir. İnsanların genel olarak başlarının ense kısmı ile kulaklarının arkasında kalan bölümlerinde oluşan bitler, bakımlı ve temiz saçlarda bile oluşabilir. Bitler saçlardan yıkamak ile yok edilemez, kesinlikle tedavi olunması gerekir. Bit haşerelerinin ömürleri yaklaşık 1 yıl kadardır. 

Saçlarında bit oluşan insanların kullandıkları şapka, tarak, toka gibi eşyalar kesinlikle kullanılmamalıdır. Evcil hayvanlar üzerinde yaşamayan bit haşeresi, insanlara en çok toplu yaşam alanları olan askeriye, okul, yatakhane ve toplu taşıma araçları gibi alanlardan bulaşır. Birçok türü olan bitin boyu ortalama 10 mm kadardır. Bitlerden insanlara bazı hastalıklar bulaşır. Bu hastalıkların en sık rastlanılanı; tifüs ve humma hastalığıdır. En sık rastlanılan bit türleri şunlardır;

Bitki biti, bitki ve ağaçların üzerinde yaşayan bit türüdür. Bitki bitlerinin ağız yapıları parçalayıcıdır ve çiğneme özellikleri vardır. Bitki bitinin kanatlı ve kanatsız türleri de vardır. Özellikle ev içlerine yetiştirilen saksı çiçeklerinin ve bitkilerinin üzerinde oluşur. 

Baş biti, insanların kulak arakası ve ense kısımlarında oluşan, özellikle küçük çocuklarda daha sık görülen bir bit türüdür. Toplu yaşam alanlarından çok daha çabuk yayılan baş biti ışıktan kaçar. Yapışkan bir vücut yapısına sahip olan baş bitleri, insanların saç diplerine yapışarak sıkıca tutunur ve kan emer.

Kasık biti, insanların kasık bölgelerinde oluşan bir bit türüdür. Kıl diplerine yerleşerek üreyen kasık bitleri, cinsel ilişki yâda ortak kullanılan iç çamaşırlardan geçer. Kasık bitleri aynı zamanda gözle görülebilir.

Bitten kurtulmak için, öncelikli olarak biti vücuttan arındırmak daha sonra ise mekânı ilaçlatmak gereklidir. Mekânınızda bulunan bitlerden arınmak için ilaçlama şirketlerine bit ilaçlaması yaptırılması gereklidir. Yaptırılacak olan bit ilaçlaması yasal çalışan, profesyonel bir ilaçlama şirketi tarafından yapılması durumunda daha etkili sonuç alınacaktır. Etkin ilaçlama şirketi olarak bit ilaçlama uygulamasında sizlere etkili ilaçlar ve uzman ilaçlama ekibi ile hizmet vermekteyiz. Arayın etkin ilaçlama bit ilaçlama ile bitlerden kurtaralım. şirketimizi sizi

Bitlenme
1- Saç Biti Nedir?
Saç bitleri insan saçında yaşayan ve üreyen çok küçük, kanatsız, günde 2-8 kez kan emerek beslenen gri böceklerdir. Genellikle enseye yakın, kulakların arkasında ve başın arkasında saç tellerine tutunmuş halde bulunurlar. Sirkeler, kepek gibi yıkanarak temizlenemezler. Öncelikte ilaç ve özel şampuanlarla öldürülmeli, özel çok sık dişli bir tarak ile saçtan temizlenmelidir. Saç biti insan vücudu dışında yalnızca 48 saat yaşayabilir.

2- Bit Nasıl Bulaşır?
Bitlenmenin yaygın olarak düşünüldüğü gibi pislikle bir ilgisi yoktur; aslında bit temiz, sağlıklı saçı, kirli saça tercih eder. Yetişkin ya da çocuk, herkes bitlenebilir. En yaygın belirtisi, başın ve ensenin şiddetle kaşınmasıdır. Saç biti son derece bulaşıcıdır. Tarak, fırça, eşarp, yastık, şapka ve tüylü oyuncaklar gibi paylaşılan kişisel eşyalar ile yayılırlar. Tekrarlanan salgın riskini azaltmak için bu eşyaları paylaşmaktan kaçının.

3- Bitlendiğimizi Nasıl Anlarız?
Bitlenmeyi gösteren belirti, kafa derisinin kaşınmasıdır. Bitler ışıktan kaçtıkları için, yalnızca saç kılına yapışmış küçük beyazımsı, oval yumurtaları (sirkeleri) görebilirsiniz. Bit ve bitlenme dünyanın her tarafında yaygındır ve çok eski çağlardan beri, milyonlarca yıldır var olduğu düşünülmektedir. Bitlerin geçmişi insanlık tarihi kadar eskiye dayanmaktadır.

4- Bitle İlgili Bunları Biliyor musunuz?
Ortaçağda bitlere 'yoksulluğun incileri' denirdi. Canterbury başpiskoposu Aziz Thomas, öldüğünde üzerinde bit kaynaştığı için çok yüksek mertebeden bir aziz olarak bilinir.

İnsanlık birçok hastalığın bitlerle bulaştığını çok geç öğrendi. Bit yoluyla geçen bit tifüsü Trablusgarp Harbi, Balkan Harbi ve 1. Dünya Savaşı'nda Türk orduları için büyük zorluklar yaşatmıştı.

Ortaçağ'da İsveç'in Hurdenburg kentinde belediye başkanı seçimlerinde adaylar bir masanın etrafına oturur, sakallarını masaya değdirirler, ortaya konan bitin yöneldiği sakalın sahibi aday o yıl belediye başkanı seçilirdi.

4000 yıllık mumyalarda bitlere rastlanmıştır.

5- Bit, nasıl ürer?
Bit, üremesini yumurtlama yöntemi ile üreme yapar, bit yumurtalarına sirke adı verilir. Bitler yumurtadan çıktığında ergin bite benzerler, değişim geçirmezler. Günde 4-5 defa kan emen bit, her gün yumurta bırakır. Bit yumurtalarına sirke ismi verilir. Sirkeler bit tarafından özel bir salgı ile kıl dibine sıkıca yapıştırılır.

6- Biti nasıl tanıyabilirim?
Bit, insanda yerleştiğinde aşırı kaşıntıya neden olur. Bit gözle çok zor görülür. Işıktan sürekli kaçar, kıl dibine yapışık yaşar, Kanatsızdır uçamaz, zıplayamaz, yürüyerek hareket eder.

7- Bit insana hangi hastalıkları bulaştırır?
Bit, kan emerek beslenme sağlar. Bu yolla insanlara birçok hastalık bulaştırır. Bitten bulaşan hastalıklardan en yaygını tifüs ve hummadır. Ortak kullanım alanlarında hastalıklar ve bit hızlı yayılır.

© 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.
Piramit Bilişim ve Danışmanlık Hizmetleri